Blog

Naturel Birinci Zeytinyağı Nedir?

Mekanik yollarla elde edilen, doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 ile 2,0 gram arasında olan natürel zeytinyağlarıdır.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

Zeytinin sıkım yöntemi, zeytinyağının kalitesini, raiyasını, besin değerini ve aromasını doğrudan etkileyen bir unsurdur. Bir üretim çeşidi olan “Soğuk Sıkım” yönteminde, üretim esnasında en yüksek sıcaklık 27 derece olmalıdır. Kullanılan suyun sıcaklığının düşüklüğü oranında, zeytinyağının aroması ve besin değeri yüksek olur. Bu yöntem zeytindeki yararlı maddelerin zeytinyağına aktarılmasını sağlar.

Naturel Sızma Zeytinyağı Nedir?

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 oranından fazla olmayan ve en seçkin zeytinlerden elde edilen zeytinyağıdır. Çiğ olarak ve doğrudan tüketilebilen, besin değeri en yüksek bitkisel yağlardır.  (Halk dilinde asit değeri 0,8’e kadar olan yağlar olarak bilinir)

Mekanik yollarla elde edilen Natürel Sızma Zeytinyağı, hiçbir katkı maddesi içermez, tadı ve kokusu kusursuzdur.

Erken Hasat Nedir?

Zeytin, farklı dönemlerde hasat edilebilen bir meyvedir, Bölgesine göre olgunluk dönemi farklılıklar gösterebilen zeytinin, Eylül’den Ocak ayına kadar hasadı yapılabilmektedir.

Erken hasat dönemi, meyvenin yeşilden pembeye ve mora döndüğü zaman diliminde hasat edilmesi gereken dönemdir. Erken hasat dönemi ürünü Ekim – Kasım aylarında toplanan bu zeytinin oksidasyon oranı daha düşüktür. Bu dönem zeytinlerden, miktar olarak az ancak daha kaliteli yağ elde edilir. Taze kokusu, meyvemsi tadı ve baskın aromasyla dikkati çeker.

Zeytinyağı Nedir?

Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda (oda sıcaklığı), sadece yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik yollarla elde edilen; besin değeri yüksek, sarıdan yeşile doğru giden renk skalasında, kendine has aroması, tadı ve kokusu olan bitkisel bir yağdır.


Yukarı